Pitná voda, kanalizace a hygiena 

Zajistit dostupnost vody a sanitačních zařízení pro všechny a udržitelné hospodaření s nimi. 

5 tipů, jak neplýtvat pitnou vodou a ušetřit

  Průměrná spotřeba pitné vody v Česku se pohybuje kolem 90 litrů na osobu a den. Největší podíl spotřebované vody připadá na splachování WC a osobní hygienu. V rámci Týdne vody přinesl Český rozhlas inspiraci, jak v domácnosti jednoduše šetřit cenný přírodní zdroj a peníze, aniž byste museli slevovat ze svých hygienických standardů.

  Výzva: Utáhněte kohoutek

  Některé postapokalyptické romány popisují boj přeživších lidí o vodu. Bohužel nejsou daleko od reality. V posledních letech se opravdu některé části světa (např. v Africe) začínají stávat neobyvatelnými zejména kvůli nedostatku pitné vody. Stále tedy platí rozevřené nůžky mezi zbytečným plýtváním v řadě rozvinutých zemích a kritickým nedostatkem v zemích méně rozvinutých. Zamysleme se společně, kde můžeme ušetřit my. Zároveň nezáleží jen na objemu pitné vody na obyvatele, ale také na tom, jak nakládáme s odpadní vodou.

  Možností je mnoho. Zvládněte po dobu jednoho týdne dodržet tři z našich tipů. Ty si poté odškrtněte a máte výzvu splněnou.

  TIP! Máte na WC instalovanou nádržku s dvojím splachováním: plným a spořivějším? Ještě ne? Zvažte změnu.

  Pokud chcete plnit výzvy, přihlaste se.

  Věděli jste, že... ?

  Šedá voda označuje splaškovou odpadní vodu z domácností a dalších neprůmyslových budov, která vzniká především používáním koupelen, umyvadel, praček a méně příhodně i kuchyní? Černá voda je označení pro splaškovou vodu z WC. Čištěním šedé vody vzniká tzv. bílá voda, kterou lze dále využít na zalévání květin, zahrady a splachování toalet.